Na 48. místo absolutně si po třetím dnu Rallye Monte Carlo polepšila dvojice Martin Rada – Jaroslav Jugas. Dostala se tak mezi nejrychlejší padesátku účastníků, kterým je garantováno i svezení v závěrečné etapě.

 

Kdo si přečetl naši včerejší týmovou informaci s názvem „Hustopečský Abarth bojuje o padesátku“ možná až tak nechápal souvislosti. Rallye Monte Carlo zůstává posledním závodem, ve kterém není všem účastníkům zaručeno svezení v závěrečné etapě. Letos to je garantováno nejrychlejším padesáti dvojicím absolutně, plus registrovaným továrním účastníkům se speciály WRC. Dvojice AGROTEC Czech Abarth Teamu (56. absolutně po druhém dnu) tak měla pro dnešní den jasnou prioritu, posunout se na pěti rychlostních zkouškách do první padesátky.

„Určitě jsme tuto podmínku vnímali a byla to naše jasná priorita pro tento den. Proto jsem za aktuálních podmínek až litoval faktu, že jsem se pro Monte rozhodl jet na stovkový benzin. Myslel jsem si, že bude více sněhu, případně se pojede po mokrém asfaltu, kde by to nebylo až tak poznat. Ale na suchých cestách to je zásadní, chybí nám proti soupeřům výkon,“ přiznal Martin Rada.

Třetí závodní den jubilejní 90. Rallye Monte Carlo obsahoval pět rychlostních zkoušek ve dvou sekcích. Hustopečský abarth nakonec absolvoval čtyři zkoušky, dvě dopoledne a dvě odpoledne, když poslední zkouška dopolední části (RZ11) byla zrušena.

Rada s Jugasem vstoupili do dopolední sekce tak, jak slíbili. Snahou dotírat na Itala Sassiho se shodným Abarthem 124 Rally. V úvodní deváté zkoušce zaostala česká dvojice jen o šest desetin, Ital měl navrch i na sedmnáctikilometrové desítce (+ 4,6 s). Už zmíněná RZ11 byla zrušena, ale už v této době se dvojice AGROTEC Czech Abarth Teamu poprvé posunula mezi padesátku nejrychlejších.

Ve druhém průjezdu testu Saint-Jeannet – Malijai (RZ12) dokázali Rada s Jugasem Sassiho porazit o necelých 25 vteřin, na posledním úseku dne si pak už svou pozici v absolutní klasifikaci pohlídali. Po výpadku Sassiho si zároveň polepšili i ve třídě R-GT, kde jim aktuálně patří pátá příčka (za čtyřmi vozy značky Alpine).

„Máme velkou radost, že se podařilo cíl splnit. Dnes jsme se vůbec neflákali, šli jsme každým kilometrem za naší metou, abychom zítra mohli pokračovat. První průjezd sisteronské zkoušky nám zrušili, svezli jsme se tam až při druhém kole. Bylo to dnes jediné místo, kde byl sníh. I proto jsme obuli pneumatiky s hroty. Na zasněženém výjezdu do nejvyšších partií zkoušky byly velkým přínosem, ale ve sjezdu se abarth na hrotech chovat nepředvídatelně, hodně to ujíždělo. Dokonce zde havaroval i Sassi, se kterým jsme bojovali o pozici nejrychlejšího abarthu na Monte,“ okomentoval další závodní den Martin Rada.

Rallye Monte Carlo 2022 zatím absolutně vévodí Seb Ogier (Toyota), jenž se posunul před Seba Loeba, třetí příčka patří Craigu Breenovi (oba Ford).

Závěrečná etapa Rallye Monte Carlo obsahuje bez zastávky v servisu čtyři rychlostní zkoušky na dvou úsecích (celkem 67,26 km RZ). Nejrychlejší posádky budou očekávány v cíli kolem půl třetí odpoledne.

AGROTEC Czech Abarth Team, tiskový servis

Tomáš Plachý

Foto: Honza Froněk