Posádka AGROTEC Czech Abarth Teamu Martin Rada – Jaroslav Jugas figuruje po dvou soutěžních dnech na 56. místě absolutní klasifikace Rallye Monte Carlo 2022. Ve třídě R-GT patří hustopečské dvojici nadále šestá příčka. 

Ve čtvrtečním podvečeru vyrazili Martin Rada s Jardou Jugasem ze startovní rampy před monackým kasinem na dva slavné testy – přes průsmyky Col Saint-Roch (RZ1 Luceram – Lantosque) a Col de Turini (La Bolléne Vésubie – Moulinet). Obě zkoušky zdárně zvládli a po úvodním dnu figurovali ve třídě R-GT na šestém místě, v sevření abarthů Italů Sassiho a Gobbina.

„Na začátek soutěže to byly těžké rychlostky, naštěstí podmínky nebyly tak zrádné, jak jsme očekávali. Pouze v nejvyšších pasážích obou zkoušek byla cesta namrzlá a hodně klouzala. Kvůli obavám ze zrádných podmínek jsme se rozhodli pro super měkké pneumatiky (označení SS), což se neukázalo být jako dobrá volba, neboť na zadním náhonu nevydržely. První den jsem si v ´zadokolce´ zvykal na místní zkoušky. V Alfě jsme už měli vracáky ´zmáknuté´, ale z Abarthu je výhled do zatáček přes přední sloupky mnohem složitější, doslova se musíte do zatáček trefovat,“ okomentoval úvod závodu Martin Rada.

 

Rallye Monte Carlo pokračovala druhý den porcí šesti rychlostních zkoušek ve dvou sekcích (97,86 km). Posádky mohly během dne pracovat na svých vozech pouze v pneumatikové zóně ve městě Puget-Théniers (po RZ5), dlouhý servis čekal na účastníky až večer v monackém přístavu.

První průjezdy vyšly Radovi s Jugasem na výbornou. Dva páté časy ve třídě R-GT (za rychlými „alpinkami“) znamenaly výrazné snížení ztráty na Sassiho Abarth 124 Rally. Po RZ5 chybělo hustopečské dvojici na páté místo necelých 25 vteřin, náskok před sedmým Gobbinem narostl na minutu.

Ve druhých průjezdech se dvojici AGROTEC Czech Abarth Teamu nepodařilo pokračovat ve stahování ztráty na pátou příčku. Sassi měl na všech třech rychlostkách mírně navrch a podařilo se mu nástup české dvojice odrazit.

„Pro první průjezdy jsme obuli dopředu super měkký slick, dozadu měkkou verzi, což bylo ideální. Jenže v pneumatikovém servisu jsme tam pneumatiky ponechali. Radil jsem se i s technikem Michelinu, který nás v tomto rozhodnutí utvrdil, ale ukázalo se, že už chtěly vyměnit. Abarth potřebuje novou gumu, aby se dalo o zadek opřít. Proto jsem musel chodit dříve na brzdy a druhá sekce byla proti konkurenčním abarthům slabší. To nás samozřejmě mrzí, ale zatím to nevzdáváme a zkusíme ještě na Sassiho zaútočit.

Jinak alpinky si jedou svou soutěž, což se však dalo čekat. Za jejich volanty sedí páni řidiči, vyhovují jim i podmínky,“ přiznal Martin Rada.

„Závodilo se převážně po suchém asfaltu, jen část třetí vložky, sjezd k cíli, byl místy pod ledem. Prostě úseky s typickým černým ledem. Tam se nám proti abarthům dařilo. Jinak celý den to bylo klasické Monte, prostě ze zatáčky do zatáčky. V takových úsecích je důležité udržet rytmus,“ doplňuje Jaroslav Jugas.

 

Harmonogram třetího dne Rallye Monte Carlo obsahuje pět rychlostních zkoušek (92,46 km) na třech úsecích. Po třech rychlostních zkouškách čeká na soutěžící pneumatikou servis v Digne-les-Bains.

„Zítra nás snad čeká i pár kilometrů na sněhu. Proto budeme ráno netrpělivě čekat na informace od Karla Vajíka, jenž pracuje pro Erika Caise. Podle toho se rozhodneme, zda vezmeme do auta i zimní kola,“ naznačuje Martin Rada.

AGROTEC Czech Abarth Team, tiskový servis

Tomáš Plachý

Foto: Jan Froněk, Marcin Rybak