První etapa letošní XV. Agrotec Petronas Rally s sebou přinesla řadu dramatických momentů a neustálé změny na čele průběžné absolutní klasifikace soutěže.

Úvod rally vyšel nejlépe Janu Černému s Petrem Černohorským na Škodě Fabia R5, které následně po třetím rychlostním testu vystřídali ve vedení Václav Pech s Petrem Uhlem jedoucí na Fordu Fiesta R5. Na posledním pátečním testu se však Pech musel potýkat s problémy způsobenými prasklou poloosou a z pozice vedoucí posádky tak nakonec do druhé etapy nastoupila dvojice Filip Mareš – Jan Hloušek na Škodě Fabii R5.

O náročnosti první etapy hovoří i fakt, že ji nedokončilo hned 22 posádek. To platilo také o jednom z největších favoritů, Martinu Kočimu. Dosavadní lídr klasifikace slovenského šampionátu dostal na poslední páteční zkoušce defekt pneumatiky a za cílem následně odstoupil. Vzhledem k tomu, že se z pohledu mistrovství našich východních sousedů boduje každý den hustopečské rally samostatně, však bude mít dnes šanci na reparát.

V kategorii vozů s jednou poháněnou nápravou má skvěle rozjetou soutěž Jan Talaš na Peugeotu 208 R2, který v pátek vyhrál hned tři rychlostní testy. Druhý je Václav Stejskal jun. s Renaultem Clio R3T, třetí pak mladý Petr Semerád s Opelem Adam R2.

V klasifikaci třídy 3, tedy bývalých produkčních vozech, byl v pátek naprosto suverénním Martin Šikl se čtyřmi vítěznými časy. Na druhou příčku třídy se na konci dne posunul Pavel Ševčík a třetí pozice patřila po čtyřech odjetých zkouškách Jaroslavu Pešlovi (všichni Mitsubishi Lancer Evo IX).

XV. Agrotec Petronas Rally pokračuje dnes šesti rychlostními zkouškami v celkové délce 85,16 km. Nejlepší posádky bychom měli přivítat na cílové rampě v Hustopečích v 16:20 hodin.