Jen pár dní zbývá do startu 19. ročníku AGROTEC PETRONAS Rally Hustopeče 2024, který je letos opět součástí European Rally Trophy. Rally mezi vinicemi odstartuje už tento pátek z Husovy ulice v Hustopečích. Na rampu se postaví téměř stovka teamů, mezi kterými nechybí ani ty pod hlavičkou AGROTEC Group. Návštěvníci se mohou těšit na aktualizované rychlostní zkoušky, více diváckých míst i závodní merch.

Do Hustopečí se po osmi letech vrací FIA European Rally Trophy, tedy ERT. Po nedávných změnách si tento pohár stále hledá své soutěžící, hustopečská rally je však zajímavá především pro domácí posádky. Závodní trojice ERT se rekrutuje po jednom účastníkovi z Polska (Dariusz Biedrzyňski), Slovenska (Vlado Hanuš) a Bulharska (Nikola Mishev). Celkový počet startujících posádek na hustopečské rally se letos vyšplhal na 94.

Letos nechali závodníci přihlašování na poslední chvíli, takže ještě týden před uzavřením přihlášek jsem měl trochu obavy. Nakonec je z toho moc pěkný seznam, který slibuje velkolepou podívanou,“ uvedl předseda organizačního výboru Martin Rada.

V rámci MČR jistě bude chtít v domácím prostředí Agrotec Škoda Rally Teamu uspět co nejvýše Jan Kopecký. Je však jisté, že mu nikdo z dravých mladíků nedaruje nic zadarmo. Se stejným modelem Škoda Fabia RS Rally2 se v Hustopečích rovněž představí krumlovský vítěz Dominik Stříteský, Adam Březík, Erik Cais či Věroslav Cvrček. Celkem startovní pole čítá více než dvě desítky speciálů RC2. Z konkurenčních značek bohužel nebude na rally mezi vinohrady k vidění speciál Toyota GR Yaris Rally. Filip Mareš totiž dává prioritu startu na podniku ERC ve Švédsku, Jakub Jirovec se vrací za volant Fabie R5 a tým Tomáše Engeho nestihne vůz připravit po havárii na poslední zkoušce v Českém Krumlově. Převaze vozů značky Škoda tak bude chtít sekundovat s Hyundaiem i20 N Rally2 Martin Vlček, Ford Fiesta Rally2 osedlá jeden z favoritů kategorie 55+ Petr Zedník.

Všichni favorité se registrovali také ve dvoukolkách. V Českém Krumlově dominoval Ján Kundlák, jeho hlavní protivník René Dohnal přijede do Hustopečí jako úřadující šampión ERT a na dveřích svého vozu Peugeot 208 Raly4 poveze startovní číslo 1. Dominik Novotný, Filip Ocelka, Patrik Rujbr, Peter Surovič (všichni Rally4) a Miroslav Číž (R2) jim jistě budou kvalitní konkurencí.

V rámci seriálu Rally Challenge (vozy Divize 2) bude jasným favoritem obhájce loňského prvenství Václav Pech s Fordem Focus WRC. Jeho porovnání s účastníky MČR bude jistě tahákem pro fanoušky, kteří jezdí do Hustopečí zejména za úseky na nezpevněném povrchu. A mezi historiky se připravme na duel mezi Vlastimilem Neumannem, Liborem Kotrmonem, Petrem Jurečkou a Miroslavem Janouchem.

Téměř čtyři sta kilometrů

Devatenáctý ročník hustopečské rally odstartuje v pátek 14. června po půl páté odpoledne na slavnostní rampě v Husově ulici. Následovat bude šest rychlostních zkoušek v celkové délce téměř 196 kilometrů (z toho více než 70 kilometrů měřených zkoušek). Pokračovat se bude v sobotu, kdy do měřené zkoušky odstartuje první vůz v 9:43. Na jezdce je v druhé etapě připraveno více než 190 kilometrů (z toho 90 kilometrů měřených zkoušek). Slavnostní zakončení na rampě je naplánovánováno od 15:10. Servisní zázemí zůstává nadále v areálu společnosti MOSS logistics (Bratislavská ulice, Hustopeče), která je dlouholetým partnerem a podporovatelem hustopečské rally.

Kompletní informace o jednotlivých erzetách, jejich mapy, divácká místa i celý program závodů včetně bezpečnostních upozornění najdou fanoušci na webu agrotecrally.cz.

Prosíme, aby návštěvníci dodržovali bezpečnostní opatření a také respektovali pokyny pořadatelů podél trati. „Jen tak můžeme zajistit bezpečnou rally pro účastníky i diváky. A bezpečnost, jak jsme se bohužel přesvědčili na minulých podnicích, je důležitější než vítězné vavříny,“ upozornil Martin Rada. Pro aktuální informace doporučujeme sledovat také facebookovou událost.

Děkujeme všem zapojeným obcím za vstřícnost při konání závodů.

Pohodlí pro diváky

Návštěvníci si letos budou moci na 12 erzetách užít více diváckých míst, než tomu bylo doposud. Pauzy mezi měřenými úseky mohou trávit v servisní zóně v areálu společnosti MOSS logistics. Kromě občerstvení tu pro ně bude připravena zóna rally simulátorů, na kterých si vyzkouší, jaké je to stát se na chvíli rally jezdcem.

Letošní návštěvníci se dočkali tolik poptávaného – oblečení a doplňky s vizuálem 19. ročníku. Ty lze už nyní zakoupit online na e-shopu. Veškeré zboží bude dostupné také během závodního víkendu, a to rovnou na několika místech: od čtvrtka do neděle na čerpací stanici AGROTEC Point, ve čtvrtek a pátek na recepci společnosti AGROTEC Group na Brněnské 74, v pátek a sobotu v servisní zóně. Veškeré informace najdou fanoušci i v programu, který je ke stažení na webu nebo v tištěné podobě k dispozici na čerpací stanici AGROTEC Point a recepci společnosti AGROTEC Group.