Jako nůž máslem prochází 17. ročníkem Agrotec Petronas rally Hustopeče Vlastimil Neumann se spolujezdcem Martinem Hlavatým. V kategorii historických automobilů ukořistili vítězství na všech pátečních rychlostních zkouškách a jejich dominance přesahuje jednu sekundu na každém závodním kilometru.

Pátečními administrativními a technickými přejímkami prošlo 25 bojovníků o body do Mistrovství ČR a SR v rally historických automobilů. První ztráty však na sebe nenechaly dlouho čekat. Zatímco escort Libora Kotrmona zůstal stát s porouchanou převodovkou ještě před startovní rampou, Štefan Sasinek s nově postaveným mitsubishi dojel jen o kousek dál a na trati se neukázal. Když nedlouho po sobě závod opustili i Robert Čonka, Jiří Vichta, Luboš Dolák či Jiří Šrámek, začalo se startovní pole historiků výrazně zužovat.

Svižný profil tratě a střídající se povrchy byly vodou na mlýn Neumannova fordu, který si za první den vytvořil náskok téměř půldruhé minuty. Původně druhý Miroslav Janota (Opel Kadett Coupe) zajel na posledním úseku páteční etapy až pátý čas a musel svoji pozici přenechat „létající“ rodinné posádce Urbanových (Škoda 130 LR). Právě Josefu a Jaroslavu Urbanovým parádně sedla kurdějovská rychlostní zkouška, kterou v obou průjezdech dokončili jen těsně za Vlastimilem Neumannem. V noci se podařilo „zatáhnout“ i Jiřímu Kašparovi (Škoda 130 LR), jenž na posledním testu první etapy zajel třetí čas a překonal Petra Jurečku na subaru.

Vlastimil Neumann (st. č. H1, 1. místo): “Vzhledem k tomu, že výsledek je zatím velice dobrý, tak nemůžu říct, že se nám jede špatně. Co si s Martinem obrovsky užíváme, jsou ty šotoliny, smyky a spousty diváků. Je to úžasné.”

Miroslav Janota (st. č. H2, 3. místo): “Jelo se nám hezky, ale je otázkou, jestli nám vůbec něco zbylo na zítra, protože auto je úplně zdevastované. V servisu budou nějaké záchranné pokusy, abychom ty díry a všechno dali dohromady, zalepili a pokračovali dál. Auto musíme brutálně zvednout, protože tady ty podmínky díky té šotolině historikům nesvědčí a auto je úplně zničené.”

AGROTEC PETRONAS rally Hustopeče 2022, tiskový servis

Jiří Dokulil, foto: Rallyservice.cz