Téměř do posledních minut uzávěrky přihlášek AGROTEC PETRONAS rally Hustopeče se otřásalo překonání hranice stovky přihlášených. To se nakonec nepodařilo, ale i tak se fanoušci mohou těšit na zajímavou startovní listinu. Devatenáctý ročník hustopečské soutěže proběhne ve dnech 14. – 15. června 2024.

Návrat evropského seriálu European Rally Trophy na Hustopečsko bohužel nepřinesl zásadní nárůst zahraničních účastníků. Závodní trojice se rekrutuje po jednom účastníkovi z Polska (Dariusz Biedrzyňski), Slovenska (Vlado Hanuš) a Bulharska (Nikola Mishev).

„Přihlášky se tentokrát objevily v systému doslova na poslední chvíli. Týden před uzávěrkou jsem měl trochu obavy z počtu startujících, v ten moment jsem doufal v sedmdesát vozů. Nakonec se počet přihlášek vyšplhal přes devadesát. A to je pro pořadatelský tým určitě zajímavé číslo. I když mě osobně určitě mrzí minimální počet zahraničních posádek. Seriál ERT si i vzhledem k formátu stále svoji ‚klientelu‘ hledá a asi to ještě chvíli potrvá. Ale možná je důvod i ten, že v Česku máme nesmírně kvalitní obsazení v hlavních třídách RC2 a RC4 a získat tady body je určitě těžké,“ okomentoval seznam přihlášených posádek šéf organizačního týmu Martin Rada.

Z pohledu českého šampionátu v rally a v rally historických automobilů lze ale každopádně očekávat pokračování zajímavých bitev z Českého Krumlova. V rámci MČR jistě bude chtít v domácím prostředí Agrotec Škoda Rally Teamu uspět co nejvýše Jan Kopecký. Je však jisté, že mu nikdo z dravých mladíků nedaruje nic zadarmo. Se stejným modelem Škoda Fabia RS Rally2 se v Hustopečích rovněž představí krumlovský vítěz Dominik Stříteský, Adam Březík, Erik Cais či Věroslav Cvrček. Celkem startovní pole čítá více než dvě desítky speciálů RC2. Z konkurenčních značek bohužel nebude na „rally mezi vinohrady“ k vidění speciál Toyota GR Yaris Rally. Filip Mareš totiž dává prioritu startu na podniku ERC ve Švédsku, Jakub Jirovec se vrací za volant Fabie R5 a tým Tomáše Engeho nestihne vůz připravit po havárii na poslední zkoušce v Českém Krumlově. Převaze vozů značky Škoda tak bude chtít sekundovat s Hyundaiem i20 N Rally2 Martin Vlček, Ford Fiesta Rally2 osedlá jeden z favoritů kategorie 55+ Petr Zedník.

Všichni favorité se registrovali také ve dvoukolkách. V Českém Krumlově dominoval Ján Kundlák, jeho hlavní protivník René Dohnal přijede do Hustopečí jako úřadující šampión ERT a na dveřích svého vozu Peugeot 208 Raly4 poveze startovní číslo 1. Dominik Novotný, Filip Ocelka, Patrik Rujbr, Peter Surovič (všichni Rally4) a Miroslav Číž (R2) jim jistě budou kvalitní konkurencí.

V rámci seriálu Rally Challenge (vozy Divize 2) bude jasným favoritem obhájce loňského prvenství Václav Pech s Fordem Focus WRC. Jeho porovnání s účastníky MČR bude jistě tahákem pro fanoušky, kteří jezdí do Hustopečí zejména za úseky na nezpevněném povrchu. A mezi historiky se připravme na duel mezi Vlastimilem Neumannem, Liborem Kotrmonem, Petrem Jurečkou a Miroslavem Janouchem.

Na soutěžní posádky čeká 387 km s porcí dvanácti měřených zkoušek (160 km). Pořadatelský tým prosí fanoušky, aby dodržovali pokyny pořadatelů a také respektovali zákaz vstupu do lesních úseků RZ.
První vůz vyrazí na trať AGROTEC Petronas Rally v pátek 14. června v 16:30 hodin z Husovy ulice v Hustopečích, na cílové rampě lze vítěze očekávat o 23 hodin později, kolem půl čtvrté odpoledne.
Servisní zázemí zůstává nadále v areálu společnosti MOSS logistics (Bratislavská ulice, Hustopeče), která je dlouholetým partnerem a podporovatelem hustopečské rally. Letos zde bude navíc pro fanoušky připraveno zázemí, kde budou moci kromě občerstvení koupit také reklamní předměty s vizuálem letošního ročníku rally. Oblečení i doplňky jsou k dostání už nyní na webu agrotecrally.cz.

Více informací k soutěži najdete na oficiální stránce https://www.agrotecrally.cz/ a v aplikaci Sportity (heslo: Hustopece2024), připomínáme všem i náš facebookovém profil Agrotec rally Hustopeče, AGROTEC Group a oficiální událost.

AGROTEC PETRONAS rally Hustopeče 2024, tiskový servis
Tomáš Plachý, foto: František Dušek